info@artagaming.ir
ارتاگیمینگ

تفاوت لینوکس و ویندوز چیست؟

LINUX-WINDOWS

لینوکس چیست؟

به نام خدا  . با سلام . طبق درخواست مکرر کاربران و بازدیدکنندگان عزیز به طور واضح و کوتاه میخواهیم تفاوت سیستم عامل های لینوکس و ویندوز رو باهم مقایسه کنیم .

توجه داشته باشید این مقاله صرفا برای اشنایی با سیستم عامل های لینوکس است و برای افرادی که حتی نمیدانند لینوکس چیست و چه تفاوتی با دیگر سیستم عامل ها دارد . مقاله های دیگر در اینترنت و سایت های دیگر وجود دارند از توضیح کامل لینوکس که به طور عمومی است ولی ما میخواهیم توضیح لینوکس برای ساخت گیم سرور در آن توضیح دهیم تا سازنده های گیم سرور درک بهتری نسبت به این سیستم عامل داشته باشند .

لینوکس در واقع یک هسته است . اگر بخواهیم آن را به یک مجموعه تبدیل کنیم سیستم عامل های لینوکس مانند debian/ubuntu/… و دیگر سیستم عامل ها زیر مجموعه های آن خواهند شد . به طور کلی لینوکس یک سیستم عامل منبع باز است . شما در ویندوز با 2 کلیک میتوانید وارد پوشه شوید و همانطور که میدانید ویندوز محیط گرافیکی دارد و اما در لینوکس شما برای وارد شدن به پوشه نیاز به نوشتن یک سری کد در ترمینال لینوکس دارید . یعنی شما میخواهید در لینوکس وارد پوشه X شوید باید با نوشتن دستور(کد/command) این کار را انجام دهید و سپس اگر بخواهید محتویات داخل آن پوشه را ببینید با دستوری دیگر باید این کار را انجام دهید و … و … . شاید تو نگاه اول این کار را سخت ببینید اما اینطور نیست . شما در ویندوز با محیطی گرافیکی سرو کار دارید که با موس میتوان تغییرات در آن ایجاد کنید و اما لینوکس شما به موس نیاز ندارید و تنها باید با صفحه کیبورد و نوشتن دستور های لازم با لینوکس کار کنید . عکس زیر را مشاهده کنید (تصویری از محیط لینوکس)

لینوکس چیست؟

شاید در نگاه اول به تصویر بالا تسور کنید این محیط کار یک هکر نیز است . بله درست است . اگر بخواهیم از آن زاویه دید نگاه کنیم باید گفت تمام هکرها از سیستم عامل لینوکس به جای ویندوز نیز استفاده میکنند . همانطور که گفتیم به دلیل اینکه لینوکس یک منبع باز است یعنی ما میتوانیم به همه جای سیستم عامل دسترسی داشته باشیم ولی در ویندوز یک سری محدودیت ها از طرف شرکت سازنده ویندوز یعنی ماکروسافت دارید .

ترمینال در لینوکس به معنای چیست؟

ترمینال همان صفحه مشکی رنگ بالا در تصویر نیز است که در ان دستور های لازم را وارد خواهیم کرد .

آیا لینوکس محیط گرافیکی هم دارد؟

به طور نرمال و دیفالت در لینوکس هیچ محیط گرافیکی وجود ندارد اما میتوان به کمک چند نرم افزار لینوکس را مانند ویندوز به یک محیط گرافیکی و رابط کاربری اسان تر تبدیل کرد . اما شما با این کار باز هم نیاز به ترمینال لینوکس نیاز دارید . چرا؟ (دلیل: در لینوکس شما برای نصب نرم افزار نیاز به نوشتن یک سری دستور(command) دارید / برای حذف آن نرم افزار نیاز به نوشتن دستور دارید / و همینطور برای ایجاد هر تغییرات و کارهای روزانه در لینوکس نیاز به نوشتن 1000 دستور متفاوت در روز نیز دارید )

چرا ساخت گیم سرور های حجیم در لینوکس بهتر است؟

همانطور که گفتیم لینوکس یک منبع باز است و سیستم عامل های لینوکس حجمی سبک بر خود دارند . به طور خلاصه ویندوز 20 گیگابایت فضای هارد شما را اشغال میکند برای محتویات خود و اما لینوکس تنها 1 گیگابایت فضای هارد شما را اشغال خواهد کرد . شما در ویندوز پس از اجرای هر نرم افزار و بستن آن chache آن نرم افزار روی Ram سیستم شما مینشیند و مقداری کم از Ram شما را پس از خروج از آن نرم افزار بازهم اشغال خواهد کرد . حال شما 50 نرم افزار با 50 chache مختلف را محاسبه کنید … . و اما لینوکس . شما در لینوکس پس از خروج از هر نرم افزار هیچ مقدار از Ram توسط آن نرم افزار اشغال نخواهد شد . به طور نرمال ویندوز 100 مگابایت از رم شمارا برای خود اختصاص میدهد و اشغال میکند و اما در لینوکس این مقدار به 5 مگابایت کاهش پیدا میکند . به همین دلیل گیم سرورهای حجیم را در لینوکس بهتر میتوان مدیریت کرد بدون ایجاد لگ و … برای گیم سرور .

لینوکس و توسعه دهنده های آن:

لینوکس محصول کشور خاصی نیست. تعداد زیادی از مردم در سرتاسر جهان در حال کار بر روی آن و توسعه آن هستند. تعداد برنامه نویسانی که روی بخش های مختلف سیستم عامل لینوکس کار می کنند، به حدود ۴۰۰ هزار نفر می رسد، در حالی که تعداد کل برنامه نویسان مایکروسافت کمتر از ۱۰۰۰۰ نفر است. همین، تفاوت کیفیت کار را مشخص می کند. شما با سیستم عامل لینوکس آزاد هستید. لازم ندارید تا از نرم افزارهای اختصاصی استفاده کنید و تحت انقیاد آنها در آیید.

لینوکس چیست؟

برویم سراغ ادامه توضیحات عمومی درباره لینوکس و در انتها توضیحات درباره لینوکس برای ساخت گیم سرور .

سیستم عامل ویندوز دارای اشکالات امنیتی بسیاری است که به راحتی هم کشف نمی شوند و هنگامی کشف می شوند که خسارات جبران ناپذیری در اثر حمله از طریق آن ضعف های امنیتی رخ دهد که امثال آنرا شاهد هستیم. می توان ادعا کرد که تقریبا هیچ ویروسی برای لینوکس وجود ندارد و این درحالی است که سالیانه بیش از ۱۰۰۰ ویروس و کرم مختلف برای سیستم عامل ویندوز ایجاد می شود. این بخاطر عدم گسترده بودن لینوکس نیست (حدود ۷۰ درصد از سایت های وب در جهان بر روی سیستم عامل لینوکس و سرویس دهنده وب آپاچی درحال اجرا هستند) بلکه بدلیل وجود حفره های امنیتی متعدد ویندوز و سیاست انحصار گرایی مایکروسافت است.

تنوع در انتخاب بدلیل آزاد بودن سیستم عامل لینوکس، هر گروه یا موسسه تجاری، یک نسخه خاص از آن که به توزیع یا پخش (Distribution) معروف هستند، منتشر ساخته است. این توزیع های مختلف همگی لینوکس هستند، ولی هریک معمولا برای یک یا چند امر خاص مانند سرویس دهنده، دیوار آتش، میزکار و… طراحی شده اند و هریک قابلیت ها و بهینه سازی ها خاص خودشان را به کاربران ارائه می کنند. کاربران در این میان آزادی انتخاب زیادی داشته و می توانند چیزی که کاملا نیازشان را برطرف می کند، انتخاب کنند.

لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای است. یعنی ممکن است یک کاربر کاملا غیر فنی برای مدیریت آن و انجام برخی از تنظیمات سخت افزاری دچار مشکل شود و نتواند به راحتی این کار را انجام دهد. البته برخی از توزیع های لینوکس این امور را بسیار راحت (و حتی راحت تر از ویندوز) کرده اند، ولی با این حال به طور کلی، لینوکس یک سیستم عامل حرفه ای است که در عین سادگی، از پیچیدگی های فنی زیادی برخوردار است. البته تمام کاربران لازم نیست این امور را بدانند.

لینوکس چیست؟

لینوکس چیست؟

گیم سرور خود را با لینوکس راه اندازی کنم و یا ویندوز؟

برای پاسخ به این سوال نیاز به توجه به چند نکات است . و نتیجه گیری با خودتان نیز است .

  • قیمت سرورهای لینوکس ارزان تر نسبت به ویندوز است .
  • سیستم عامل لینوکس به تنهایی مقدار سخت افزار کمتری نسبت به ویندوز برای خود اختصاص میدهد و اشغال میکند .
  • ویندوز رابط کاربری آسان تری دارد و امنیت کمتر .
  • از 10 هزار گیم سرور 9 هزار آنها بر روی سیستم عامل های لینوکس راه اندازی میشود .
  • لینوکس پایداری بیشتری نسبت به سرورهای ویندوز نیز دارد .
  • لینوکس دارای دیوار آتش دقیق و قوی تری نسبت به ویندوز دارد (مسائل مربوط به هک و امنیت) .
  • لینوکس دارای سرعت بیشتری نیز است .

حال با مهم ترین نکات گفته شده درباره لینوکس و ویندوز میتوانید طبق نیازهای خودتان نتیجه گیری کنید .

موفق باشید .

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,